Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku - Jakie są zasady instalacji sprzętu?

Montaż płyty indukcyjnej jest prosty. Wskazówki zawarte w instrukcji pomogą Ci umieścić płytę indukcyjną na blacie.

Podłączenie płyty indukcyjnej powinno być zazwyczaj zadaniem profesjonalnego elektryka. W niektórych przypadkach można pokusić się o samodzielne wykonanie instalacji. Dotyczy to tylko urządzeń posiadających odpowiednie cechy, które ułatwiają instalację. Wiele osób zastanawia się, jak podłączyć płytę indukcyjną i kiedy można to zrobić samodzielnie. Wszystko zależy od tego, czy instalujesz urządzenie w sposób jednofazowy czy wielofazowy.

Istotne jest, aby meble płyty były odporne na temperaturę do 100 stopni Celsjusza. Dotyczy to zarówno oklein, obrzeży i powierzchni z tworzyw sztucznych, jak i lakierów, klejów i lakieru.

Podłączenie do płyty indukcyjnej: O czym należy pamiętać?

Indukcja może być podłączona do kuchni, aby uprościć proces gotowania. Możesz ponownie przeżyć radość z gotowania i pozwolić swojej rodzinie cieszyć się tym procesem.

Płyty indukcyjne powinny być podłączone prawidłowo, aby zapewnić bezpieczeństwo. Kluczowe jest umieszczenie płyty indukcyjnej tam, gdzie jest ona potrzebna. Nie powinna być umieszczona w pobliżu lodówki i zamrażarki, ani nad pralką lub zmywarką.

Płyta indukcyjna:

  • znajdują się w pobliżu zamrażarki i lodówki.
  • nad pralką
  • nad zmywarką do naczyń

Musimy zwrócić uwagę, czy wbudowana płyta indukcyjna nie jest umieszczona w bliskim sąsiedztwie telewizora lub radia. Jeśli sytuacja nie jest jednoznaczna, warto rozważyć inne umiejscowienie sprzętu.

Inne środki ostrożności

Nie powinniśmy włączać płyty grzewczej bez umieszczenia jej w zabudowie. Uchroni nas to przed przypadkowym dotknięciem elementów pod napięciem lub porażeniem prądem.

Jeśli gniazdo wtykowe znajduje się blisko pola grzewczego, należy zwrócić uwagę, aby kabel nie dotykał nagrzanych miejsc.

Podłączenie płyty indukcyjnej z instalacją jednofazową

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji jednofazowej, tj. zasilanej napięciem 230 V W wielu przypadkach można to zrobić samodzielnie. Wiele nowoczesnych urządzeń ma wbudowaną wtyczkę. Podłączenie indukcji odbywa się poprzez włożenie wtyczki do źródła zasilania. Jedynym sposobem podłączenia indukcji jest podłączenie jej do zwykłego gniazdka. Umożliwiają to urządzenia wyposażone w jedną z dwóch opisanych powyżej funkcji. Plug&Play pozwala na łatwe zainstalowanie płyty grzewczej w obrębie każdego domu. Wystarczy włożyć wtyczkę do kontaktu o napięciu 110 V. Wystarczy włączyć urządzenie, aby rozpocząć gotowanie ulubionych potraw. Funkcja PowerChoice daje użytkownikowi możliwość dokonania wyboru. Może on podłączyć płytę indukcyjną bezpośrednio do kontaktu lub zatrudnić do tego specjalistę.

Możliwy jest samodzielny montaż urządzenia, ale lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Według producentów sprzętu AGD, tylko licencjonowani elektrycy powinni być w stanie podłączyć tego typu urządzenia. Instalacja indukcyjna może się nie udać, jeśli spróbuje jej dokonać ktokolwiek inny.

Przy podłączaniu indukcji najlepiej zastosować niezależny obwód z osobnym bezpiecznikiem. Pozwoli to uniknąć przeciążenia całej instalacji. Możliwe jest stworzenie osobnego obwodu, jeśli go nie ma. Zadanie to może wykonać każdy fachowiec.

Podłączenie trójfazowe dla płyty indukcyjnej - Co warto wiedzieć?

Trudniejsze jest podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji trójfazowej (400 V). Cały ten proces wymaga precyzji i specjalistycznej wiedzy. Schemat podłączenia płyty indukcyjnej można znaleźć w instrukcji obsługi sprzętu. Do montażu najlepiej jednak zatrudnić profesjonalnego elektryka. Zapewni to prawidłowe działanie i bezpieczeństwo sprzętu.

Jaki jest koszt podłączenia kuchenki indukcyjnej przez specjalistę?

Jak widać często lepiej jest zlecić montaż sprzętu profesjonalistom. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że wszystko pójdzie sprawnie. Takie rozwiązanie ma ten minus, że trzeba będzie za nie zapłacić. Zależy to od elektryka, który wykonuje instalację, ale zazwyczaj jest to od 100 do 200 złotych. Jest to niewielka cena za bezpieczeństwo.

Autor

Porady-kuchenne.pl