Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne działają na zupełnie innej zasadzie. Naczynia i powierzchnia płyty tworzą pole magnetyczne. To pole magnetyczne podgrzewa dno garnka. Płyta pozostaje chłodna, a w garnku gromadzi się ciepło.

Spirale z drutu miedzianego znajdują się pod szkłem płyty indukcyjnej. Spirale te są zasilane prądem zmiennym, gdy płyta jest włączona. Prąd ten wytwarza pole magnetyczne. Strumień magnetyczny oddziałuje na podstawę metalowego garnka umieszczonego na płycie. Prądy wirowe przepływają przez dno garnka i emitowane jest ciepło.

Tego efektu nie da się osiągnąć poprzez zastosowanie obojętnych naczyń na płycie indukcyjnej. Naczynia muszą być płaskie na dnie i powinny ściśle przylegać do płyty. Jeszcze ważniejsze jest stosowanie naczyń ferromagnetycznych. Dno garnka nie będzie się nagrzewać, jeśli nie jest.

Jak sprawdzić, które garnki posiadasz?

  • Warto sprawdzić oznaczenia. Garnki indukcyjne oznaczone są symbolem, który przedstawia cewkę.
  • Na wybranych płytach można skorzystać z funkcji CheckPot. Wystarczy, że umieścisz garnek na polu grzewczym płyty, a ona sprawdzi, czy garnek wykorzystuje swoją pełną moc. Dwa przyciski pozwolą na szybkie przetestowanie garnka. Następnie trzeba będzie odczytać wartości wyświetlane na wyświetlaczu. Wynik 60 lub więcej oznacza, że garnek jest odpowiedni.

Płyty indukcyjne nie wymagają wymiany wszystkich garnków. Wielu producentów garnków oferuje garnki, które są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ posiadają ferromagnetyczne dno.

Płyty indukcyjne podłączane są do prądu w taki sam sposób jak płyty elektryczne. Opcja zasilania, czyli trójfazowa, dostępna jest w nowszych modelach. Jest to dodatek do zwykłego gniazdka 230 V, czyli prądu jednofazowego. Wtyczkę płyty grzewczej można włożyć do gniazdka w drugim przypadku.

Płyta indukcyjna oferuje wiele funkcji, które ułatwiają życie. Możesz zwiększyć moc pola grzejnego i przyspieszyć gotowanie dzięki funkcji Booster lub PowerBooster. Możesz też skorzystać z programów wstępnych (np. do roztopienia masła lub czekolady). Niektóre płyty grzewcze mogą automatycznie wykrywać położenie garnka (Hob&Go). Wystarczy postawić garnek, a płyta włączy odpowiednie pole grzewcze. Jeśli umieścisz większy garnek, np. brytfannę, płyta automatycznie połączy dwa pola grzewcze w jedno (AutoBridge).

Ale to nie wszystko. Płyty indukcyjne są bezpieczne, wygodne i przyjazne dla użytkownika. Gotuje szybciej, co oznacza, że możesz poświęcić więcej czasu na inne rzeczy. Płyty indukcyjne to popularny wybór do kuchni.

Autor

Porady-kuchenne.pl