Jak czyścić płyty kuchenne?

Czy pamiętacie jak to było z czyszczeniem kuchenek sprzed kilkunastu lat. Była to chropowata emalia, którą trudno było wyczyścić, a w wielu miejscach gromadził się brud. Nowoczesne płyty kuchenne mogą być wykonane z ceramiki, szkła, metalu lub wykończone gładką emalią. Ich pielęgnacja jest łatwa i szybka. Do czyszczenia płyt grzewczych wystarczy gąbka lub miękka ściereczka.

Jak czyścić szklaną płytę gazową?

Możesz czyścić gazowe płyty grzewcze specjalnymi detergentami, niezależnie od tego, czy są one wbudowane, czy wyposażone w piekarnik. Możesz również zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody, aby łatwo wyczyścić płyty gazowe (wbudowane lub z piekarnikiem).

Płyta gazowa - Jak czyścić ruszty?

Chociaż czyszczenie powierzchni płyty gazowej jest łatwe, dbanie o ruszt wymaga więcej wysiłku. Metalowe pręty możesz wyczyścić owijając je w ręcznik, papier toaletowy lub gazę nasączoną octem. Po jakimś czasie wyjmij je i wytrzyj ruszt do czysta gąbką. Możesz namoczyć gąbkę w płynie do mycia naczyń, jeśli brud jest szczególnie uporczywy. Gotowe! Ruszt gazowej płyty kuchennej po tym zabiegu będzie lśnił czystością. Jeśli ruszt nie został mocno poplamiony, można go umyć w zmywarce.

Płyta gazowa - Czym czyścić palniki?

Palniki płyty gazowej można czyścić w taki sam sposób jak żeliwne ruszty. Wystarczy zdjąć palniki z płyty gazowej i umieścić je w misce z octem. Po godzinie wypłucz je pod bieżącą wodą. Jeśli nadal pozostaje brud lub osad, można przetrzeć palniki gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń.

Jak czyścić płytę indukcyjną? Ceramika - bezpieczeństwo

Płyty indukcyjne i ceramiczne powinny być całkowicie ostudzone, zanim zaczniesz je pielęgnować. Nie musisz ręcznie sprawdzać ich temperatury - wystarczy, że spojrzysz na wskaźnik ciepła. Możesz wyczyścić kuchenkę, jeśli nie jest zapalona.

Płyta ceramiczna i płyta indukcyjna - sprzątanie domu

Aby wyczyścić płytę ceramiczną lub indukcyjną wystarczy ją namydlić. Można to zrobić za pomocą zwykłego mydła w płynie. Po chwili można zmyć pianę czystą wodą. Na koniec osusz płytę grzewczą za pomocą ręczników papierowych. Gotowe!

Płyta ceramiczna i Płyta indukcyjna - Czym czyścić?

Płyny czyszczące są alternatywą dla domowych sposobów dbania o ceramiczne lub indukcyjne płyty grzewcze. Wystarczy rozprowadzić detergent na płycie grzewczej, a następnie wytrzeć go gąbką. Płytę grzewczą należy osuszyć za pomocą miękkiej ściereczki lub ręcznika papierowego.

Możesz natychmiast podjąć działania, jeśli zauważysz, że Twoje jedzenie wydostało się z garnka podczas gotowania. Natychmiast wyłącz kuchenkę i wyjmij garnek, który został zanieczyszczony.

Płyty indukcyjne powinny ostygnąć w ciągu kilku sekund. Czyszczenie ich jest łatwe dzięki wspomnianym wcześniej krokom.

Czyszczenie ceramicznej płyty grzewczej będzie stanowiło większe wyzwanie, ponieważ stygnie ona wolniej i może przypalić jedzenie, które właśnie wyciekło. Po wyłączeniu pola grzejnego należy przetrzeć płytę ceramiczną wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości jedzenia.

Jeśli płyta grzewcza nie została wyczyszczona natychmiast po wykiełkowaniu potrawy, prawdopodobnie pozwolono jej wyschnąć lub przypalić. Te resztki jedzenia można usunąć za pomocą skrobaków o płaskich końcówkach, które nie rysują płyt kuchennych. Skrobaczki te są dołączane przez producentów do ceramicznych lub indukcyjnych płyt kuchennych. Można je również kupić w sklepach z urządzeniami AGD.

Widać, że płyty grzewcze (ceramiczne lub indukcyjne) są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Autor

Porady-kuchenne.pl