Gotowanie na płycie indukcyjnej - Jakie garnki wybrać?

Dlaczego ważne jest posiadanie zestawu naczyń indukcyjnych do tego typu kuchni? Garnki do gotowania na indukcji to nie to samo, co tradycyjne płyty gazowe. Dzieje się tak dlatego, że indukcja będzie działać tylko z garnkami, które są wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Płyty indukcyjne działają dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji. Cewki umieszczone są pod powierzchnią i mają za zadanie wytworzyć pole elektromagnetyczne. To pole elektromagnetyczne jest przekształcane w energię cieplną poprzez wywoływanie prądów wirowych. Ciepło jest wytwarzane tylko wtedy, gdy płyta grzewcza styka się z materiałami ferromagnetycznymi. Dlatego naczynia do gotowania muszą mieć podstawę wykonaną z materiału ferromagnetycznego.

Garnki do płyt indukcyjnych - jak je rozpoznać?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów doniczek. Są one podobne do siebie pod względem wyglądu. Wybierając garnki indukcyjne, pamiętaj, aby szukać oznaczenia na dnie. Jeśli go nie ma, zapytaj o kartonowe opakowanie i specyfikację producenta.

Jak dokładnie wygląda symbol oznaczający, że sprzęt nadaje się do używania na płycie indukcyjnej? Jest to spiralna cewka, czasem z podpisem pod nią. Na płycie indukcyjnej można określić, czy dany garnek nadaje się na indukcję. Nazywa się to funkcją (CheckPot).

Garnki do płyt indukcyjnych - co je wyróżnia?

Ważne jest, aby przy wyborze zestawu zwrócić uwagę na dno garnków. Chodzi tu przede wszystkim o grubość dna. Okazuje się, że najlepsze dna to te o grubości około 10 mm. Dzięki temu ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym naczyniu. Dobry spód będzie miał kilka warstw. Zewnętrzna warstwa zawsze musi być wykonana z materiału ferromagnetycznego. Pozostałe części dna możesz wykonać z innych materiałów, pod warunkiem, że nie będą one miały bezpośredniego kontaktu z płytą grzewczą. Nie będzie to miało wpływu na jakość i użytkowanie Twoich naczyń.

Garnki indukcyjne można kupić pojedynczo lub w komplecie. Zazwyczaj są one wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, odlewu i żeliwa. Można też dostać wersje emaliowane lub z powłoką ceramiczną. Dzięki temu można je dopasować do wystroju kuchni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze garnków do płyty indukcyjnej.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się garnki o różnych pojemnościach. W razie niedoboru warto spróbować zrobić własne. Co powinien zawierać zestaw? To będzie zależało od tego, jak często gotujesz i dla ilu osób. Dlatego samodzielne kompletowanie zestawu jest sprawą subiektywną, którą można dopasować do potrzeb każdego użytkownika. Ważne jest sprawdzenie, czy na płycie indukcyjnej można używać dużych garnków. Tego typu urządzenia wyposażone są w funkcję AutoBridge, która pozwala na automatyczne podłączenie pól grzewczych do dużych garnków. Jeśli planujemy często korzystać z patelni grillowych, warto przyjrzeć się modelom płyt z kwadratowymi polami grzewczymi (FlexiSpace span).

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na uchwyty poszczególnych naczyń kuchennych. Należy upewnić się, że uchwyty są ergonomicznie zaprojektowane, dzięki czemu łatwo jest je chwycić. Garnki i patelnie mogą być wtedy używane w piekarniku.

Autor

Porady-kuchenne.pl