Zasady gotowania warzyw

Jeśli nie znamy najlepszego sposobu przygotowania warzyw, tak aby straciły jak najmniej witamin, to nie możemy mówić o zdrowym odżywianiu. W dzisiejszym poście przedstawię moje poglądy na ten temat. Główna zasada jest taka, że należy działać wcześniej niż później.

Główne zasady.

  • Możesz zagotować wodę w małych ilościach, aby ugotować warzywa. Zagotuj wodę w rondlu, a następnie zalej warzywa wrzątkiem. Jest to szczególnie pomocne, jeśli masz wiele warzyw do ugotowania.
  • Warzywa są gotowane pod przykryciem. Przyspiesza to proces gotowania i zmniejsza ryzyko utraty witamin w wysokiej temperaturze. Możliwe jest, że warzywa, zwłaszcza te bogate w witaminy rozpuszczalne w wodzie, tracą ich znaczne ilości na skutek długotrwałego kontaktu z wodą.
  • Do gotowania warzyw używa się wrzącej wody. Jest to ważne, ponieważ zimna woda może spowolnić proces gotowania i spowodować większe uszkodzenia cennych składników.

Są pewne warzywa, których nie można gotować według podstawowych zasad.

Warzywa z chlorofilem (zielone warzywa)

Brokuły to jeden z przykładów warzyw, które zawierają chlorofil. Warzywa te są gotowane w dużej ilości wody i bez pokrywki. Warzywa te są gotowane w dużej ilości wody. Kwas szczawiowy w warzywach jest rozcieńczany przez dużą ilość wody. Para ucieka ze skórki warzywa, ponieważ nie ma pokrywki. To również sprawia, że warzywa nie brązowieją. (Chcemy przecież, aby sałatka z brokułów była pięknie zielona i zachwyciła naszych gości.

Warzywa z karotenem (pomarańczowe warzywa)

Warzywa barwione karotenem przygotowuje się według standardowych procedur. Ponieważ warzywa o pomarańczowym kolorze są bogate w rozpuszczalną w tłuszczach witaminę A, powinniśmy dodać do nich trochę tłuszczu. Organizm lepiej przyswaja tłuszcz, a warzywa o pomarańczowym zabarwieniu są konserwowane.

Warzywa kapustne

Warzywa kapustne mogą być gotowane w bardzo małej ilości wody. Ponieważ kapusta zawiera olejki eteryczne, należy pozostawić ją na kuchence na 10-20 minut. Do tego momentu olejki powinny już odparować. Możemy wtedy przykryć garnek pokrywką, aby skrócić czas gotowania. Smak białej kapusty i kalafiora złagodzi dodanie odrobiny mleka (tak, on też należy do kapustnych).

Warzywa strączkowe na sucho

Przez 6 do 12 godzin mocz rośliny strączkowe w wodzie w stosunku 3:1 (3 szklanki wody i 1 szklanka nasion). Chyba że po zjedzeniu roślin strączkowych poczujemy wzdęcia (co zdarza się rzadko), wtedy gotujemy je w tej samej wodzie, w której się moczyły.

Ta zasada nie dotyczy soczewicy i soi. Z soi zawsze odcedzamy wodę, gdy ją gotujemy. Natomiast soczewicy nie trzeba moczyć w wodzie. Wystarczy przepłukać soczewicę wodą.

Wszystkie strąki należy posolić pod koniec gotowania. Wcześniejsze posolenie strączków wydłuży ich czas gotowania. Rośliny strączkowe, podobnie jak warzywa kapustne, należy przez pierwsze 20 min. gotować pod przykryciem, aby usunąć ewentualne szumowiny.

Warzywa z antocyjanami (czerwienie, fiolety i błękity)

Przykładem takiego warzywa jest czerwona kapusta. Do warzyw zawierających antocyjany należą również owoce, takie jak jeżyny, maliny, truskawki i czereśnie. Są one często wykorzystywane do przygotowania kompotu.

Czerwona kapusta może być gotowana zgodnie z zasadami obowiązującymi dla warzyw kapustnych. Po ugotowaniu należy jednak dodać kwas, najlepiej ocet, aby przywrócić jej czerwony odcień. Do kompotów z owoców można dodać sok z cytryny i kwasek cytrynowy.

Warzywa barwione przy użyciu betalain (buraki).

Ten barwnik jest wytwarzany z buraków. Jest wrażliwy na ciepło, więc buraki należy ugotować w skórce z odrobiną wrzącej wody i przykryć pokrywką. Wywar po ugotowaniu należy zakwasić, używając np. octu. Jeśli robimy wywar z buraków, to koniecznie trzeba je obrać.

Autor

Porady-kuchenne.pl