Dziecko w kuchni. Dowiedz się, jak zapewnić mu bezpieczeństwo.

 

Czy gotowanie z dzieckiem to dobry pomysł? Czy dobrze jest pozwolić dziecku korzystać z urządzeń kuchennych? Czy można dać mu dostęp do płyty grzewczej? Czy powinieneś pozwolić mu na obsługę ustawień płyty elektrycznej?

To są pytania, które zadaje sobie wielu rodziców. Istnieje wiele sposobów myślenia o dzieciach w kuchni. Niektórzy opiekunowie nie wierzą, że ich dzieci potrafią gotować - nawet jeśli mają nadzór dorosłych. Wielu osobom umiejętności kulinarne młodych kucharzy kojarzą się z koniecznością malowania ścian lub wymiany sprzętu. To wcale nie musi tak wyglądać. Nie warto, a nawet nie należy zabraniać dzieciom pomocy w przygotowywaniu potraw. Doświadczenia kulinarne dzieci to rozwój ich zmysłów, nauka współpracy, samodzielności

Możesz skorzystać z tych rozwiązań, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo.

Bezpieczny piekarnik

Piekarniki często montowane są na wysokości, do której mogą sięgnąć dzieci. Warto kupić sprzęt z zimnym frontem 35degC lub... zimnym frontem, aby uniknąć poparzenia rąk maluchów.

Zimny front 35degC to dostosowany system kanałów wentylacyjnych, które zapewniają przepływ chłodnego powietrza między szybą piekarnika a kanałami. Zewnętrzna szyba urządzenia nie nagrzewa się powyżej 35 stopni Celsjusza. Nawet jeśli dziecko dotknie szyby lub przyłoży do niej twarz, by sprawdzić, co jest w środku, nie zostanie poparzone.

Nie musisz się martwić, że maluch otworzy piekarnik, aby sprawdzić stan wypieków. Wystarczy użyć blokady drzwi. Nie da się otworzyć piekarnika żadną siłą, nawet dziecięcą.

Ta funkcja jest ważna nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Teleskopowe prowadnice do wyjmowaniablachy, bo tak się nazywają, ułatwiają pracę i zapobiegają wyślizgiwaniu się gorących potraw z palców.

Wbudowana płyta grzewcza

Co się stanie, jeśli dziecko dotknie gorącej płyty przylegającej do szafki lub blatu stołu? Jest to płyta indukcyjna. "Jak to możliwe?" - zapytacie. Płyty indukcyjne są tak zaprojektowane, że pozostają zimne podczas gotowania (chyba że gotujesz przez długi czas, w którym to przypadku płyta może się nagrzać bardziej niż kuchenka elektryczna).

Płyty indukcyjne są często wyposażone w blokady, które chronią je przed przypadkowym niewłaściwym użyciem. Należy zablokować panel sterowania, aby uniemożliwić włączenie płyty kuchennej lub zmianę ustawień podczas gotowania.

Zmywarka do naczyń

Zmywarki to jedne z tych urządzeń, które nie przerosną dziecięcych rozmiarów i mogą być dla nich kuszące. Maluch może być ciekawy, co się stanie po naciśnięciu jakiegokolwiek przycisku lub otwarciu drzwiczek. "Zabezpieczenia rodzicielskie" znajdziemy nie tylko w płytach elektrycznych, ale także w innych urządzeniach, np. zmywarkach. Funkcja Childlock zapewni bezpieczeństwo zarówno Twojemu dziecku, jak i zmywarce.

Małe AGD

Twoje dziecko może być zainteresowane wszelkiego rodzaju blenderami, mikserami czy robotami kuchennymi. Powinny one mieć zabezpieczenia podobne do tych, które są w elektrycznych płytach kuchennych. Dziecko może chcieć użyć blendera, aby dodać więcej owoców lub przetestować działanie urządzenia. Lepiej zainwestować w taki sprzęt niż pozwolić dziecku się nim bawić.

Chociaż dzieci są nieprzewidywalne, projektanci urządzeń kuchennych (płyt kuchennych i małego AGD) starają się przewidzieć każdy ich ruch. Możesz sprawić, że wspólne gotowanie stanie się przyjemniejsze, wyposażając swoją kuchnię w urządzenia bezpieczne dla dzieci.

Autor

Porady-kuchenne.pl