Kuchnia francuska: Część 1

Kolejna kulinarna przygoda, tym razem odwiedzimy Francję, aby poznać jej tradycje kulinarne. Kuchnia francuska często kojarzy się z drogimi, wyszukanymi daniami. Ważne jest, aby umieć zrozumieć kuchnię francuską tak samo jak kuchnię domową. Istnieje wiele zapożyczeń z języka francuskiego dotyczących potraw i sposobów ich przygotowania. Widać to w języku angielskim, gdzie wiele terminów związanych z gastronomią pochodzi z języka francuskiego.

W pierwszej części skupię się tylko na nazwach popularnych metod przygotowywania potraw oraz dodatków i przypraw. W drugiej, krótko omówię charakterystyczne potrawy.

Wysoka jakość i nowa kuchnia

Kuchnię francuską można podzielić na haute cuisine haute-cuisine i nouvellecuisine. Każde danie jest przygotowane z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Prezentacja potraw na talerzu jest równie ważna jak ich przygotowanie. Prezentacja potraw jest równie ważna jak ich przygotowanie. Dania te są lżejsze i zdrowsze od tradycyjnych, a ich przygotowanie zajmuje mniej czasu.

Jak przygotować potrawy

Kuchnia francuska znana jest z "budowania smaków" za pomocą przypraw i warzyw. Oznacza to, że dodaje się składniki do dania w określonym czasie, w określonej ilości i w określonej kolejności.

Ważne jest, aby przygotować składniki przed przygotowaniem dania. Obejmuje to ich umycie i zmielenie, a także usunięcie wszelkich niejadalnych części. mise-en-place odnosi się do przygotowania wszystkich składników, zanim restauracja będzie mogła je podać. Warto wspomnieć o kilku terminach, które pochodzą z języka francuskiego, gdy mówimy o siekaniu. Julia to metoda cięcia produktu na długie i cienkie batony, o długości około 5 cm i szerokości 2 mm. Batonnets to słupki warzywne, które są grubsze niż normalnie. Termin ten jest używany w odniesieniu do warzyw, które są krojone w kostkę. macedoine jest również znany jako brunoise, jeśli jest to drobna kostka.

Nazwy niektórych metod przetwarzania żywności również pochodzą z języka francuskiego. Jedna z nich to. (od fr. blanche). Blanszowanie oznacza krótkie zanurzenie produktu we wrzącej wodzie, a następnie schłodzenie go w zimnej wodzie. Dzięki temu aktywowane są enzymy i niektóre produkty zyskują łagodniejszy smak. Również owoce i warzywa, które zostały obrane, nie tracą koloru, jeśli są wystawione na działanie tlenu.

Inna metoda gotowania to. saute. Jest to metoda gotowania mięsa w bardzo małej ilości tłuszczu, a następnie doprawiona przyprawami.

Au gratin to francuska technika pieczenia. Istnieje wiele sposobów na zrobienie au gratin. Jednym ze sposobów jest połączenie kremowego i startego sera, a następnie wylanie go na potrawę. Następnie posypujemy bułką tartą, a potem skrapiamy masłem. Ta metoda powoduje, że danie piecze się aż do uzyskania złotej skórki.

Przyprawy i ich dodatki

Bukiet warzyw to francuska potrawa, w której skład wchodzi zielona pietruszka, liście laurowe i tymianek. Przyprawy te dodaje się do sosów i zup sznurkiem. Służą one do doprawienia potrawy i są usuwane po jej ugotowaniu.

Croutons to popularny dodatek do zup kremów. Pochodzą one z Francji. Te popularne francuskie grzanki to smażone lub pieczone kawałki chleba z dodatkiem oleju i ziół. Crouton

Wiele sosów, które są używane w różnych potrawach, pochodzi z Francji. Sos Veloute, znany również jako sos veloute, jest jednym z najstarszych pochodzących sosów. Powstaje on z zasmażki i bulionu. Podobnym sosem jest sos beszamelowy. Również może być wykonany z zasmażki, ale jest rozprowadzany mlekiem. Sauce veloute, czyli przygotowany sos supreme ze śmietaną, jest podstawą sosu. Najczęściej podaje się go do drobiu. Sos mousseline i sos bearnaise to kolejne popularne sosy w kuchni francuskiej. Ich bazą jest sos Hollandaise. Podstawą dania jest sos Hollandaise.

Ailloli jest częstym wyborem dla ryb i mięsa. Ten sos czosnkowy jest wykonany z żółtka, czosnku, oleju, musztardy i soku z cytryny.

Przejdźmy teraz do tego, co wszyscy kochają najbardziej: słodyczy. Jest to kremowa mieszanka kremowego sera i czekolady, która jest używana w kuchni francuskiej. Ganache jest często używany do deserów. Może być również stosowany jako polewa. Płynną i lekką mieszankę wylewa się na ciasto, a następnie ubija śmietankę z czekoladą.

W wielu restauracjach przed podaniem danie jest dekorowane. W końcu w wielu restauracjach, danie jest udekorowane przed byciem podawanym.

Myślę, że poruszyłam wszystkie ważne kwestie. Zachęcam do zapoznania się z tymi terminami. Wprowadzi to nowy smak do waszego gotowania. Za tydzień druga odsłona.

Czy robiliście kiedyś któryś z wymienionych wyżej francuskich sosów?

Autor

Porady-kuchenne.pl