Jak jeść mniej? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci "odchudzić" Twoje posiłki

"Jak jeść mniej?" Wiele osób zadaje to pytanie. Często nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co i ile jemy. Jest to czas konsumpcjonizmu. Dziś dzielimy się swoimi przemyśleniami na temat "Jak jeść mniej", ale skupimy się na ukrytych kaloriach w wielu produktach.

Po pierwsze, kalorie

Fit blogerki piszą o pustych kaloriach, magazyny modowe zwracają uwagę na zawartość kalorii w popularnych produktach spożywczych. Czym są te kalorie? Kaloria to jednostka energii. Każdy organizm na naszej planecie potrzebuje energii do funkcjonowania. Nasz wydatek energetyczny jest wynikiem pracy naszych organów wewnętrznych oraz czynności życiowych, takich jak spacer czy jazda na rowerze. Kalorie nie są takim złem, jak się wydaje. Jednak problem zaczyna się, gdy mamy za dużo energii. Nie zniknie ona magicznie, ale zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej na gorsze czasy.

Jak pozbyć się nadmiaru kalorii bez konieczności zmiany diety? Wyeliminowanie "ukrytych kalorii" ze swojej diety jest najprostszym sposobem.

Zagęszczanie potraw

Najpopularniejszy wpis na tym blogu dotyczy zagęszczania potraw. Dziś nie będę się rozpisywać o tym jak zagęszczać potrawy, ale jak to wpływa na kaloryczność dań. Zaprzestanie zagęszczania potraw nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz schudnąć. Nie zagęszczaj zup i warzyw. Sałatka z tartej marchwi, czyli marchewki wyciągniętej z wody, to lepszy wybór niż marchewka i groszek zagęszczone w mące. Zawiesina jest lepsza niż przepis, który wykorzystuje zasmażkę do zagęszczenia lub nadania smaku potrawie. 50g papki przygotowanej z mąki i wody ma 174kcal. Zasmażka, która jest przygotowana z tej samej ilości mąki i tłuszczu co zawiesina, ma 541 kcal.

Napoje

Temat picia 1,5 litra wody dziennie był poruszany w wielu miejscach. Wszyscy wiemy, że słodkie napoje gazowane takie jak cola są szkodliwe, ale o napojach owocowych już nikt nie wspomina. Soki owocowe są zdrowe, nie zrozum mnie źle. Są bogate w witaminy, w przeciwieństwie do słodkich napojów gazowanych.

Ale jeśli chcesz schudnąć, musisz o tym pamiętać. Wszystko inne niż woda jest źródłem kalorii. Do obiadu powinna wystarczyć szklanka soku. Soki nie powinny być spożywane tylko dla zdrowia organizmu. Zamiast tego, soki powinny być spożywane w postaci surowej lub mrożonej. Zawierają one dodatkowy błonnik, który spowalnia rozkład węglowodanów i sprawia, że dłużej czujemy się syci po jedzeniu. Niestety w sokach brakuje błonnika pokarmowego. Należy pamiętać, że soki warzywne są mniej kaloryczne niż soki owocowe. Zaleca się, aby jeść więcej warzyw niż owoców. Wynika to z faktu, że są one mniej kaloryczne. Jeśli nadal jesteś sceptyczny co do tego, że karton soku może zawierać zbędne kalorie, to poniżej przedstawiłam grafikę pokazującą ile kalorii otrzymujemy wypijając 1,5 l każdego napoju.

Jeśli nadal jesteście sceptyczni, że 630 kcal z napojami to za dużo, to dodam tylko, że przeciętna dieta dla kobiety o prawidłowej masie ciała i umiarkowanym trybie życia powinna dostarczać około 2000 kcal. 600 kcal wystarczy na zrobienie obiadu. ?

Można by pomyśleć: "No tak, woda jest zdrowa, nie ma kalorii, ale ja nie lubię jej smaku, więc po co się męczyć?". W takich przypadkach dobrym pomysłem jest, aby woda była aromatyzowana listkami mięty i plasterkami cytryny. Nie zwiększy to Twojej liczby kalorii, a smakuje znacznie lepiej. Nie musisz tylko używać cytryny i mięty. Możesz również eksperymentować z innymi ziołami i owocami.

Niepozorne dodatki

Kto nie uwielbia dodawać sosu czosnkowego do kanapki lub sosu czekoladowego do lodów? Te z pozoru niewinne dodatki mogą dodać kalorii do Twojej diety, przykro mi. Zacznijmy od pasty czosnkowej na bazie majonezu. Taki sos ma 25g i dostarcza 166 kcal. Porcja tego samego sosu zrobiona z jogurtem naturalnym dostarczy tylko 15 kcal.

Nic nie zmieni faktu, że desery to bomba kaloryczna. Czasami, nawet jeśli jesteśmy na diecie, nadal mamy ochotę na deser w gronie znajomych. Powiedzmy, że w takich przypadkach musimy zrezygnować z sosu czekoladowego i bitej śmietany. Aby moje słowa nie brzmiały tak pusto, jak kalorie i dodatki, które dodajemy, przedstawiłam rozkład kalorii dla deseru lodowego z trzema gałkami śmietany.

To najważniejsze przykłady, jakie przyszły mi do głowy w kwestii ukrytych kalorii. Nie zawsze trzeba stosować ścisłą dietę, ale dobrze jest zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Autor

Porady-kuchenne.pl