Foodsharing czyli dzielenie się jedzeniem nazywane jest współdzieleniem żywności. Jak działa foodsharing?
Jak podaje portal Deutsche Welle, 1/3 całej żywności na świecie jest wyrzucana lub marnowana. Jest to pewien paradoks. Podczas gdy jedni wyrzucają nadmiar jedzenia, a inni walczą o podstawowe produkty spożywcze, inni pozostają głodni i w potrzebie. Niemcy wymyślają koncepcję foodsharingu, co w języku angielskim oznacza "dzielenie się jedzeniem". Przedstawiciele spółdzielni, zwani również "ratownikami żywności", codziennie udają się do małych sklepów, piekarni i supermarketów, aby zbierać przeterminowane lub niesprzedawalne produkty spożywcze. Członkowie spółdzielni mogą przekazać je innym lub umieścić w jednej z berlińskich lodówek. Wszystkie te lodówki są otwarte i można z nich korzystać za darmo.
Co to jest foodsharing?
Foodsharing, czyli koncepcja dzielenia się jedzeniem, istnieje w Polsce od 2016 roku. Foodsharing to dzielenie się jedzeniem, które w Polsce funkcjonuje od 2016 roku. Z takich miejsc można korzystać całkowicie za darmo. Restauracja to zazwyczaj duża lodówka, w której znajdują się produkty spożywcze. Ustawia się ją zazwyczaj w miejscach publicznych. Często obok niej znajdują się pudełka z jedzeniem, które nie wymaga chłodzenia. W niektórych restauracjach można też zostawić książki i sprzęt AGD (np. ubrania). Drobny sprzęt gospodarstwa domowego.
Dlaczego potrzebujemy jadłodajni?
Foodsharing z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. W kolejnych miastach powstają food trucki. Warto wspierać ten pomysł ze względu na fakt, że średnio 800 milionów ludzi rocznie jest głodnych, jak podaje Polska Akcja Humanitarna. Problem niedożywienia w naszym kraju dotyczy prawie 2 milionów osób. Tym bardziej niepokoi fakt, że tak wiele jedzenia jest marnowane. Dzielenie się jedzeniem w restauracji jest o tyle łatwe, że zarówno użytkownicy foodsharingu, jak i darczyńcy pozostają anonimowi i nikt nie weryfikuje ich potrzeb.
Czym jest foodsharing?
Foodsharing opiera się na dwóch podstawowych zasadach:
- Zdobądź coś do jedzenia, jeśli jesteś głodny.
- Podziel się tym, co jesz, jeśli masz za dużo.
Dwa sposoby są wykorzystywane przez polskie restauracje do przechowywania żywności. Lodówka jest miejscem, gdzie produkty spożywcze muszą być przechowywane w chłodzie. Zasady przechowywania żywności mogą się różnić w zależności od miasta. Zasady przechowywania żywności mogą jednak różnić się od jednego miasta do następnego.
Foodsharing pozwala na dawanie jedzenia innym. Foodsharing to świetny pomysł. Wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na jedzenie. Lepiej jest podzielić się produktami spożywczymi z osobami potrzebującymi, niż je wyrzucać. Banki żywności również oferują foodsharing, gdzie członkowie przygotowują posiłki dla tych, którzy są głodni.